PHP-Fusion PL
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jesteśmy na Facebooku
Jesteśmy na Facebooku
O patronie

Prezentacja Multimedialna

Aleksander Fredro - Patron Szkoły


Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Fredrowie herbu Bończa posiadali swe włości w Surochowie, w Beńkowej Wiszni pod Lwowem, Kaczyni koło Nienadowej. Aleksander urodził się w drewnianym dworze, który został przebudowany na dwór murowany. Miejsce urodzenia Fredro wspomina w zbiorze "Trzy po trzy", "Surochów, gdzie się urodziłem, skąd raz wywieziony na ręku piastunki, już nigdy nie wróciłem, leży przede mną jak obraz w śnie kiedyś widziany...", a upamiętnia je obelisk z okolicznościową inskrypcją. Z majątku zachowała się część parku, oficyna i kapliczka. Lata dzieciństwa spędził w Nienadowej koło Dubiecka, w domu dziadków, J. M. Dembińskich, a potem w rodzinnym majątku w Beńkowej Wiszni oraz we Lwowie. Jego kształceniem zajmowali się prywatni nauczyciele, jak podają źródła Aleksander był uczniem trudnym, opornym na wiedzę.

 

Aleksander Fredro

 

Gdy w 1809 roku Józef Poniatowski wkracza do Galicji Aleksander zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego, brał udział w wyprawie Napoleona do Rosji, dostał się do niewoli, skąd ucieka z powrotem do wojska. Wspomina to w pamiętniku "...Wyjechaliśmy razem nie z równych pobudek, Napoleon na Elbę, ja prosto do Rudek...". Nagrodzony został krzyżem Virtuti Militari, ale w 1815 podaje sie do dymisji i wraca do Beńkowej Wiszni. 8 listopada 1828 roku w kościele p. w. św. Apostoła Piotra i Pawła odbył się ślub Zofii z Jabłonowskich Skarbkowej z Aleksandrem Fredrą. Związek małżeński pobłogosławił proboszcz korczyński ks. Michał Wesołowski. Żona wniosła w posagu majątek zamku Kamieniec, który posłużył do napisania komedii "Zemsta" opartej na autentycznych archiwalnych dokumentach rodzinnych. Aleksander hrabia Fredro umiera we Lwowie 15 lipca 1876 roku, a pochowany zostaje w podziemiach kościoła w Rudkach. Kościół Aleksander pamięta z niedzielnych nabożeństw "...Co niedziele zajeżdżała ogromna poczwórna kareta z sześciu kasztanowymi końmi... Jechaliśmy na mszę do Rudek..."

Aleksander Fredro jest twórcą - autorem jednoaktówek "Intryga na prędce", komedii "Pan Geldhab", "Mąż i Żona", "Damy i huzary", oraz sztuki "Pan Jowialski", "Śluby panieńskie" i wiele innych. Komediopisarz nie zapomniał o dzieciach - "Małpa w kąpieli", "Paweł i Gaweł" i inne. Ostatni utwór, obrazujący stan jego ducha to "Zapiski starucha", w których pisze "...już nie śmierci się lękam, ale życia". Postać patrona Aleksandra hrabiego Fredry zbliżyła nas z najstarszym w kraju amatorskim teatrem "Fredreum" w Przemyślu z siedzibą na Zamku Kazimierzowskim. Od 2001r. artyści teatru oraz aktorzy Teatru Polskiego z Lwowa wystawiają sztuki Aleksandra Fredry w miejscu jego urodzenia. Wszystko odbywa się w ramach Przemyskiej Wiosny Fredrowskiej.

Godło Rzeczypospolitej Polskiej
Godło Rzeczypospolitej Polskiej